Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r, w sprawie kas rejestrujących oraz w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika, doprecyzowano, że co do zasady, podatnik ma obowiązek wystawienia i wydania paragonu fiskalnego, bez żądania nabywcy, najpóźniej z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności (gotówka, przelew). Wskazano, że w przypadku otrzymania zaliczki otrzymanej w gotówce ? podatnik ma obowiązek wystawić i wydać nabywcy paragon z chwilą jej otrzymania, a za pośrednictwem poczty, banku, na rachunek banku lub SKOK podatnika ?podatnik ma obowiązek wystawić i wydać nabywcy bez jego żądania paragon fiskalny niezwłocznie po uznaniu tej należności na rachunku, jednak nie później niż z końcem miesiąca, w którym należność ta została uznana na jego rachunku, a jeśli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.
Należy pamiętać, że został nałożony na podatników nowy obowiązek zapoznania osób prowadzących u podatnika ewidencję (obsługujących kasę fiskalną) z zasadami prawidłowego wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego i o skutkach niewykonywania tych obowiązków. Osoba prowadząca u podatnika ewidencję składa oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Wzór informacji oraz oświadczenie stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, przesyłamy wraz z niniejszą informacją. Ponadto dodano obowiązek umieszczenia wyświetlacza kasy w miejscu umożliwiających nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych. Zniesiono obowiązek dot. zawiadomienia przez podatników naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu ewidencjonowania na kasie rejestrującej oraz uczestniczenia pracownika urzędu skarbowego przy dokonywaniu odczytu pamięci kasy fiskalnej; zrezygnowano z wniosku o wyznaczenie daty odczytu zawartości pamięci fiskalnej.
Od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadzenie kas on-line co do zasady nie nakłada obowiązku wymiany dotychczas używanych kas rejestrujących na kasy on-line. Wyjątkiem są niektóre branże, które będą musiały stosować kasy on-line, w miejsce dotychczas używanych kas rejestrujących:
branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji ? od 1.01.2020 r.,
branża gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla - od 1.07.2020 r.,
branża budowlana, usługi fryzjerskie, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze ? od 1.01.2021 r.
Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących.